Soda oczyszczona i ocet – idealny duet do sprzątania?

1. Czyszczenie pralki

Chociaż nie warto łączyć sody i octu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać ich osobno podczas czyszczenia tego samego urządzenia. W przypadku pralki, ocet doskonale sprawdzi się do usuwania osadów z płynów do prania i płukania. Wystarczy nasączyć ściereczkę octem i przetrzeć komorę na detergenty, aby przywrócić jej czystość.

Natomiast sodę oczyszczoną warto wykorzystać do odświeżenia bębna pralki. Wsyp ¾ szklanki sody do pojemnika na proszek i włącz pranie na najwyższą temperaturę. Efekt? Świeży, czysty bęben pozbawiony nieprzyjemnych zapachów.

2. Mycie kabiny prysznicowej

Kabina prysznicowa to miejsce, które często narażone jest na powstawanie zacieków z twardej wody i osadów z mydła. Ocet gospodarczy to idealne rozwiązanie do walki z tymi problemami. Przygotuj roztwór z octu i wody w proporcjach 1:1, spryskaj nim ścianki kabiny, a następnie przetrzyj mokrą gąbką. Dzięki temu kabina będzie lśnić czystością.

Z kolei do czyszczenia fug warto użyć sody oczyszczonej. Wymieszaj sodę z kilkoma kroplami wody utlenionej, aby uzyskać pastę. Nałóż ją na fugi i pozostaw na 15-20 minut. Następnie przetrzyj szczoteczką, spłucz wodą i ciesz się efektem!

3. Czyszczenie piekarnika

Piekarnik to jedno z najtrudniejszych do czyszczenia urządzeń w kuchni, zwłaszcza gdy tłuszcz i resztki jedzenia zdążyły się przypalić. Soda oczyszczona doskonale radzi sobie z usuwaniem przypaleń. Posyp nią zabrudzoną powierzchnię i pozostaw na 2-3 godziny, a następnie przetrzyj wilgotną ściereczką.

Ocet również jest niezastąpiony przy czyszczeniu piekarnika. Przygotuj roztwór octu z wodą w proporcjach 50:50, przelej do butelki ze spryskiwaczem i rozprowadź na wewnętrznych powierzchniach piekarnika. Pozostaw na 10 minut, po czym zetrzyj ścierką zwilżoną ciepłą wodą. Ocet zmiękcza tłuszcz, co ułatwia usunięcie trudnych zabrudzeń.

4. Odkamienianie urządzeń

kontynuacja na następnej stronie

Leave a Comment